Gmina Grudziądz właścicielem dawnego domu Rydygiera
Ma powstać muzeum w kupionym przez Gminę Grudziądz domu Rydygiera.
– światowej sławy polskiego chirurga.
Ludwik Rydygier
urodził się w 1850 w Dusocinie. W latach 1869–1873 studiował medycynę. Dyplom lekarza uzyskał 8 grudnia 1873 roku, a pracę doktorską obronił 1874 roku. W 1897 otrzymał propozycję objęcia stanowiska kierownika nowej katedry i kliniki chirurgii Uniwersytetu Lwowoskiego. W 1897 został tam profesorem. Był jednym z najwybitniejszych polskich, a także światowych chirurgów.
Dusocin:
wieś położona w powiecie Grudziądzkim , gminie Grudziądz.
Po wielu latach, gmina Grudziądz w końcu zwieńczyła swoje starania podpisaniem aktu notarialnego. Mowa o domu w którym urodził się Ludwik Rydygier a dokładnie o działkę mającą ponad 9,3 hektara powierzchni. Dom jest co prawda bardzo zniszczony, ale w raz z nim wiążą się bardzo ambitne plany.
– Bardzo się cieszę, że ten kawałek ziemi – niezwykły kawałek ziemi – trafił w tak dobre ręce, chyba w najlepsze w jakie mógł trafić. To jest gwarancją, że będzie on dalej żył, że zostanie zachowana pamięć o ludziach, którzy tu mieszkali. Ja się tu wychowałam, więc dla mnie jest to po wielokroć cenne – mówiła wczoraj Katarzyna Kowalska, która wraz z siostrą cioteczną Ewą Główką, była dotąd współwłaścicielką nieruchomości. Rodzina pani Katarzyny przed wojną odkupiła majątek w Dusocinie od potomków Ludwika Rydygiera.
Ambitny plan przewiduje :
- utworzenie w nich siedziby Parku Krajobrazowego Gór Łosiowych (jego częścią ma być muzeum im. Ludwika Rydygiera)
- restauracja
- sala konferencyjna
- miejsca noclegowe
– My przekażemy aportem ten teren marszałkowi województwa. To on będzie aplikował o środki zewnętrzne na jego rewitalizację. Przeprowadzimy ją wspólnie – zapowiada wójt Rodziewicz.
Nieruchomość w Dusocinie kosztowała gminę 330 tys. zł. Dodatkowo jej współwłaścicielki, w formie darowizny, przekazały gminie Grudziądz inną swoją działkę w Zaroślu.
Dom w Dusocinie w chwili obecnej.
Plany związane z tym miejscem.