Mapa “Twierdza Grudziądza”
“Twierdza Grudziądz “
Jej centralnym punktem jest Cytadela, zwana przez Niemców Twierdzą Courbiere’a– forteca w północnej części miasta. Jej budowa rozpoczęła się 6 czerwca 1776 roku z rozkazu króla Prus Fryderyka II. W 1812 roku dla odsunięcia wojsk oblegających od twierdzy, na lewym brzegu Wisły wzniesiono szaniec na Kępie Lubieńskiej. W 1811 roku wzniesiono na lewym brzegu jeszcze 3 ziemne lunety. Po wybudowaniu mostu dla jego obrony wzniesione zostały nowe fortyfikacje odsunięte od mostu o 3-4 km. Zaczęto planować budowę nowych umocnień po obu brzegach Wisły. Wzniesiono schron dowódcy artylerii i wieżę obserwacyjną. To tak bardzo pokrótce.
Mapa w sposób graficzny przedstawia fortece i budowle garnizonowe, w naszym mieście Grudziądz i okolicach w latach 1776-1945. Znalazły się na niej także nowożytne fortyfikacje fryderycjańskie, forty piechoty i festy, schrony, fortyfikacje mobilizacyjne z I i II wojny światowej, urządzenia obrony i ochrony przeciwlotniczej z okresu okupacji, a także zespoły koszarowe i magazynowe, place ćwiczeń, strzelnice i inne budowle garnizonowe, łącznie z poligonem w Grupie. Budowle Twierdzy Grudziądz zostały zaznaczone na tle współczesnego planu miasta, oraz na podkładzie opracowanej na początku XX wieku mapy historycznej.
W mapie wykorzystane zostały zdjęciami lotniczymi US Army z 1944 i 1945 r., które pozyskali w ostatnim czasie z wojskowych archiwów amerykańskich. Autorami opracowania są:
-Jacek Biesiadka – wydawca map o tematyce fortecznej,
-Andrzej Gawlak – współautor,
-Włodzimierz Grabowski z grudziądzkiego koła Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.
Mapa jest w sprzedaży w Informacji Turystycznej.